Wielkopolska to wyjątkowa kraina, której miłośnicy historii nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Gdzie warto się wybrać?
Na Szlak Piastowski – ciekawą trasę turystyczną, dzięki której można wędrować śladami pierwszych Piastów i odwiedzać te miejsca, które mają związek z początkami państwa polskiego. Jakie atrakcje na trasie takiej wycieczki zasługują na szczególne wyróżnienie?
Szlak Piastowski – co warto powiedzieć?
Wędrówki po Szlaku Piastowskim zwykle zaczynają i kończą się w Poznaniu – stolicy Wielkopolski, której wielkim walorem jest spora ilość zabytków oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł spędzać czas w miejscowych muzeach oraz urządzać wycieczki po pobliskim Wielkopolskim Parku Narodowym. Poznań może się też pochwalić słynnym Ostrowem Tumskim z katedrą, w której spoczywają pierwsi Piastowie. Z tego miasta można też urządzać wycieczki do innych miejscowości, które znalazły się na Szlaku Piastowskim. Zachwyca Gniezno z potężną katedrą z grobem św. Wojciecha, intryguje Ostrów Lednicki z pozostałościami książęcego grodu z X wieku. Mysią Wieżą i romańską kolegiatą z XII wieku przyciąga Kruszwica, mogąca się pochwalić położeniem nad słynnym jeziorem Gopło oraz legendami o Popielu, którego właśnie tutaj miały zjeść myszy. Warto też zajrzeć do Żnina oraz do Biskupina, będącego jednym z najważniejszych rezerwatów archeologicznych w tej części Europy.
Szlak Piastowski to również ciekawy kierunek wycieczki dla tych, których fascynuje romańska architektura
Z pewnością warto się wybrać do Strzelna, którego dumą jest romańska rotunda św. Prokopa, oraz do Trzemeszna, w którym znajduje się ciekawa Bazylika Najświętszej Marii Panny. W programie wycieczki po Szlaku Piastowskim powinny się też znaleźć takie miejscowości, jak Września czy Giecz, uznawany za jedną z najważniejszych osad obronnych w okresie wczesnego średniowiecza.
źródło: www.poznanski.pl – blog o Poznaniu i Wielkopolsce