Najlepsze czołgi II wojny światowej

Specjaliści stwierdzają, że II wojna światowa była największą wojną w historii, z nadmiernymi nakładami na potencjał ludzki, wojskowy, technologiczny i naukowy. Wiadomo, że po obu stronach zmobilizowano ponad 100 milionów żołnierzy, w dodatku dysponujących gamą broni nigdy wcześniej nie widzianej w akcji. W tym sensie czołgi kategorycznie zastąpiły kawalerię.

Panzer Panzer VI, Tiger I

Jeden z emblematów nazistowskich Niemiec. Jego początki sięgają od końca 1942 roku do końca konfliktu. Ze względu na jego wszechstronność w walce wyprodukowano dużą liczbę egzemplarzy.

Sherman M4

Jest to wyróżniający się czołg wśród sił lądowych Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Zbudowano ich ponad 50 000, a ich podwozie posłużyło jako podstawa dla innych konstrukcji. Jego nazwa została nadana w Wielkiej Brytanii, na cześć generała Williama Tecumseh Shermana.

T-34

Był produkowany w fabryce KhPZ w Charkowie na Ukrainie w latach 1940-1958. Uważany za jeden z najlepszych pojazdów pancernych Związku Radzieckiego z okresu II wojny światowej. Jego balans bojowy był krytyczny i wyprodukowano ich ponad 100 tysięcy. Jego następcą był T-54/55. Czołgi z tego okresu można zobaczyć w podlaskim Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej. Informacje w linku.

Is-2

Emblematyczny czołg radziecki. Został on nazwany na cześć Stalina, stąd jego nazwa: Iósif Stalin-2. Wszedł do służby w kwietniu 1944 roku, a po „wielkiej wojnie” był używany w konflikcie arabsko-izraelskim. Został on wycofany w 1995 roku, podobnie jak wysłużony T-34.

KV1

Są to radzieckie czołgi ciężkie nazwane na cześć komisarza obrony i polityka Klimenta Woroszyłowa. Najsilniej opancerzone w swojej epoce, ale w 1941 roku stanowiły zaledwie 2% całości radzieckich sił pancernych. Pancerz KV był również skuteczny w walce z fińską bronią przeciwpancerną i niemieckimi pancernikami.

Pantera Panther

Wieczny rywal T-34. Służył od 1943 roku do końca konfliktu i miał zastąpić Panzer IV i III, z którymi działał na równi. Stanowił on idealne wyważenie siły ognia, ochrony i mobilności i był nawet podstawą dla powojennych modeli. Specjaliści twierdzą, że obok swojego rywala T-34 był to jeden z najlepszych modeli używanych w czasie wojny.

PANZER III

Panzer III narodził się w 1934 roku dzięki projektowi Heinza Guderiana. Został zastąpiony przez Panzer IV, jednak do końca wojny stanowił podstawowe wsparcie w zadaniach piechoty.

CHAR B

Jego początki sięgają 1921 roku. Od 1935 roku produkowano model 25-tonowy, uzbrojony w dwa działa, jedno 47mm i jedno 75mm. Jego szybkie zmiany kierunku były jednym z jego mocnych punktów.

CRUSADER

Czołg średni używany przez Brytyjczyków. Swoją nazwę wziął od operacji „Crusader” w Afryce Północnej. Dobrze spisywał się przeciwko Panzer III Rommla, ale zawiódł przeciwko Panzer IV.