Co doprowadziło do II wojny światowej?

Zniszczenia wielkiej wojny (jak wówczas znana była I wojna światowa) znacznie zdestabilizowały Europę, a pod wieloma względami II wojna światowa wyrosła z kwestii nierozwiązanych przez ten wcześniejszy konflikt. W szczególności niestabilność polityczna i gospodarcza w Niemczech oraz utrzymująca się niechęć do surowych warunków narzuconych przez Traktat Wersalski, przyczyniły się do dojścia do władzy Adolfa Hitlera i Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej, w skrócie NSDAP w języku niemieckim i Partii Nazistowskiej w języku angielskim.

2 wojna światowa- jak to się zaczęło?

Już w 1923 roku, w swoim pamiętniku i traktacie propagandowym „Mein Kampf” (Moja Walka), Adolf Hitler przewidział ogólną wojnę europejską, która doprowadzi do „eksterminacji rasy żydowskiej w Niemczech”.

Po zostaniu kanclerzem Niemiec w 1933 roku, Hitler szybko umocnił władzę, namaszczając się Führerem (najwyższym przywódcą) w 1934 roku. Opętany ideą wyższości „czystej” rasy niemieckiej, którą nazwał „aryjską”, Hitler uważał, że wojna jest jedynym sposobem na zdobycie niezbędnego „Lebensraum”, czyli przestrzeni życiowej, aby rasa niemiecka mogła się rozwijać. W połowie lat 30. rozpoczął potajemnie rozbrojenie Niemiec, co było pogwałceniem Traktatu Wersalskiego. Po podpisaniu sojuszy z Włochami i Japonią przeciwko Związkowi Radzieckiemu, Hitler wysłał wojska do okupowania Austrii w 1938 r., a rok później zaanektował Czechosłowację. Otwarta agresja Hitlera wymknęła się spod kontroli, ponieważ Stany Zjednoczone i Związek Radziecki koncentrowały się wówczas na polityce wewnętrznej, a ani Francja, ani Wielka Brytania (dwa inne narody najbardziej zniszczone przez wielką wojnę) nie były chętne do konfrontacji.