Antywirus Kaspersky i Rosja – niebezpieczna współpraca

Niemieckie organy bezpieczeństwa obawiają się ataków hakerów. Niemiecka służba bezpieczeństwa cybernetycznego BSI ostrzega użytkowników rosyjskiego programu antywirusowego Kaspersky Lab. Kaspersky jest dostępny na platformach takich jak Windows, macOS, iOS i Android.

Według BSI, firma antywirusowa stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w przypadku możliwych ataków hakerskich, a agencja twierdzi, że rosyjskie władze mogą zmusić Kaspersky do atakowania systemów informatycznych za granicą lub że technologia firmy może zostać wykorzystana do cyberataków bez wiedzy firmy. W oświadczeniu Kaspersky stwierdził, że jest firmą prywatną, niezwiązaną z władzami rosyjskimi, jednocześnie odnosząc się do propozycji BSI jako umotywowanych politycznie.

Mówi się, że firma antywirusowa kontaktowała się również z BSI, aby omówić publiczne ostrzeżenie tego ostatniego. Korzystanie z oprogramowania kontrolowanego przez Rosjan może oznaczać, że do swoich systemów dostaną się przez „tylne drzwi”.

Portal Vice pisze, że zarówno Kaspersky, jak i dyrektor generalny firmy, Eugeniusz Kaspersky, zostali skrytykowani za rzekome bliskie powiązania z władzami rosyjskimi, a dyrektor generalny został również skrytykowany za wiadomości na Twitterze, w których pisze, że negocjacje między Ukraina i Rosja kończy się „wstrzymaniem działań wojennych i kompromisem”.

Kaspersky stwierdził wcześniej, że nie jest w stanie komentować incydentów poza obszarem działalności firmy.

„Jako dostawca usług w zakresie technologii i bezpieczeństwa cybernetycznego, firma nie jest w stanie komentować i spekulować na temat wydarzeń geopolitycznych poza naszym obszarem wiedzy” – powiedział Kaspersky na początku tego miesiąca.

Więcej informacji na temat wojny między Rosją, a Ukraina w serwisie www.defence.pl.