Rewolucja październikowa

wwi

W historii było wiele rewolucji, które w mniejszym lub większym stopniu kształtowały świat. Ja zajmę się rewolucją październikową, która miała dość istotny wpływ na losy nie tylko Rosji, ale także świata.

Przyczyna wybuchu rewolucji październikowej była trwająca od 3 lat wojna w której Rosjanie odnosili porażki, ponadto przez przemysł nastawiony głównie na potrzeby wojenne i „ dobity” rewolucją lutową był w opłakanym stanie. Tymczasowy rząd nie był wstanie zapanować nad sytuacją w kraju, wówczas bolszewicy wyczuli swoją szansę na przejęcie władzy, a powrót Lenina ze Szwajcarii tylko ich ożywił. Rząd nie dotrzymywał obietnic i mimo opłakanego stanu gospodarczego nadal brał udział w wojnie co w lipcu wywołało demonstracje przeciwko rządowi, jednak sytuacja została opanowana z pomocą wojska ściągniętego z frontu. 24 października rząd zdecydował o zamknięciu bolszewickich gazet co wywołało wściekłość i przyspieszyło wybuch powstania.

W nocy z 24-25 października 1917 roku wybuchła rewolucja. Rewolucjoniści bez większego trudu zajęli cele strategiczne. 25 października cały Piotrogród z wyjątkiem pałacu zimowego był w rękach bolszewików. Pałac zimowy został zdobyty 26 październik, s członkowie rządu tymczasowego zostali aresztowani. Po przemówieniu Lenina ogłoszono, że rząd tymczasowy został obalony, a władze przejął nowy rząd na czele którego stanął Lenin. Zgodnie z obietnicami Lenin przeszedł do działania i 3 marca 1918 zawarł pokój z państwami centralnymi.

Skutki rewolucji

– Wycofanie się Rosji z wojny
– zmiany ustrojowe
– terror bolszewików
– wojna domowa
Rewolucja październikowa jak już wcześniej wspominałem miała duży wpływ nie tylko na losy Rosji, ale także pośrednio na losy świata.

Poznaj wojenną i zamierzchłą historię Radomia, zapoznając się z najlepszymi zabytkami w Radomiu.