Ten który nie był w Oświęcimiu i nie odwiedził terenu byłego obozu zagłady powinien to zrobić jak najszybciej. Musi się jednak liczyć z tym, ze wycieczka ta nie będzie należała do tych mile wspominanych. Niedługo po wyzwoleniu obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz stał się Miejscem Pamięci.
Ciągle rosnąca liczba odwiedzających to miejsce świadczy o jego popularności. Popularność zdobyta przez masową zagładę? Brzmi to okrutnie, lecz jest to prawdziwe. Do oprowadzenia po terenie obu obozów niestety trzeba powołać przewodnik, który posiada licencję Muzeum. Zwiedzanie na własną rękę nie jest tak wartościowe, a dla wielu zrozumiałe jak za pośrednictwem człowieka znającego to miejsce i historię.
Przed rozpoczęciem zwiedzanie, które średnio trwa 3, 5 godziny warto zakupić przewodnik kieszonkowy, który jest pomocny w czasie zwiedzania tego miejsca. W programie zwiedzania jest min.: Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, wnętrze murowanego baraku mieszkalnego w obozie w Birkenau. W Muzeum eksponowany jest jeden z najbardziej wstrząsających dowodów zbrodni, a mianowicie blisko dwie tony kobiecych włosów obciętych ofiarom, komora gazowa nr 1 w obozie Auschwitz, zdjęcia eksportowanych Żydów, buty należące do ofiar Auschwitzu, walizki należące do deportowanych Żydów oraz wiele innych wstrząsających widoków. Muzeum powstało w 1947 roku.
Obejmuje ono tereny dwóch obozów o łącznej powierzchni 191 hektarów. Pomimo terroru więźniowie starali się zachować ludzką godność, ale to już jest temat nieco dłuższy. Warto więc poświęcić swój czas i pojechać do tego miejsca, które warto zobaczyć, chociażby po to by zastanowić się nad tym jak człowiek może człowiekowi zgotować taki los. Nie po to by wracać do nienawiści, lecz by mieć potrzebę zgody i pójścia na kompromis.
Więcej artykułów o historii polski i świata znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl/.