Wynalazki powstałe dzięki wojnie

W epoce nowożytnej wydatki na wojsko były priorytetem. W kapitalistycznym świecie stale zagrożonym wojną, innowacje militarne były częścią wyścigu o najlepszą technologię. Nie jest zaskakujące, że większość wojskowych osiągnięć technologicznych została stworzona przez USA i Niemcy w kontekście II wojny światowej, czyli w okresie, w którym światowe wydatki wojenne koncentrowały się na tworzeniu technologii wojennych.

Od tego czasu, a także w czasie późniejszej zimnej wojny, setki technologii zostały stworzone do celów wojskowych, ale dziś są przedmiotami codziennego użytku. Dziś paradoksem jest, że używamy na co dzień niektórych z tych przedmiotów, które kiedyś zostały wymyślone, zaprojektowane i opracowane specjalnie na potrzeby wojny.

GPS

GPS to system nawigacji, który dziś wykorzystujemy na co dzień, aby w tak prosty sposób zlokalizować się w dowolnym miejscu na świecie, ale GPS narodził się ze strategicznej potrzeby wojskowej. System GPS, który umożliwia bardzo precyzyjną lokalizację obiektów, osób i miejsc na całym świecie, został wynaleziony przez Departament Obrony USA, stworzony w 1964 r., a w 1967 r. stał się dostępny komercyjnie wraz ze wzrostem pojemności satelitów. Działa on dzięki synchronizacji satelitarnej, która umożliwia objęcie zasięgiem całej planety, wykorzystując precyzję, na jaką pozwala synchronizacja zegara GPS. Dowiedz się więcej, jak elektronika pomaga wojskim. Kliknij w ten link. 

Mikrofala

Codzienna czynność, jaką jest podgrzewanie zupy w mikrofalówce, lub włączanie telewizora, jest możliwa dzięki falom elektromagnetycznym działającym w zakresie częstotliwości, które mogą być wykorzystywane w radiofonii i telekomunikacji. Technologia radarowa powstałą w 1946 roku w celu stworzenia lokalizatora czołgów. Projekt urządzenia w postaci mikrofal został zastosowany do żywności i zrewolucjonizował gotowanie na całym świecie.

Ultradźwięki

Technologia ta pozwala wielu kobietom na monitorowanie ciąży i przeprowadzanie wielu zabiegów medycznych, ale niewielu wie, że była ona wynalazkiem z czasów I wojny światowej. Ze względu na zagrożenie ze strony niemieckich okrętów podwodnych, urządzenia te, zwane hydrofonami, wyłapywały turbulencje generowane przez U-Booty i pozwalały na ustalenie pozycji wroga.

Jeep

Jeep, stworzony przez amerykańskie Ministerstwo Obrony około 1941 roku w związku z potrzebą poruszania się w trudnym terenie podczas wojny, narodził się jako pojazd umożliwiający przemieszczanie się wojsk w ramach nowoczesnych działań wojennych.

Siedemdziesiąt lat po stworzeniu tych pojazdów terenowych, samochody te mają za sobą historię, w której odgrywały różne role: były pojazdami zwiadowczymi, karetkami, furgonetkami do przewozu materiałów podczas II wojny światowej. Od pustyni Sahara po pola Nowej Gwinei, te samochody zapisały się na kartach historii.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne, które stały się tak popularne w USA w latach 60-tych, szczególnie w ruchu hipisowskim, są dziś noszone przez miliony ludzi, szczególnie w gorących rejonach, ale zostały stworzone jako instrument dla pilotów wojskowych. W celu ochrony lotników podczas II wojny światowej, którzy skarżyli się na bóle głowy spowodowane lataniem na dużych wysokościach bez ochrony przed promieniami słonecznymi, które powodowały mdłości i bóle głowy, Bausch & Lomb stworzył okulary polaryzacyjne, a w 1937 roku Ray Ban stworzył okulary antyodblaskowe.